آزمایش

راه‌حل خودتون رو آزمایش و تجربه کنید

آزمایش کردنِ راه‌حل، بخش عظیمی از پروژه‌ی شماست. روشی که شما برای آزمایش انتخاب می‌کنید باید به مشکل و راه‌حل شما مربوط باشد، و هم‌چنین به شما کمک کند که نتیجه بگیرید و بتوانید در نتیجه‌گیری‌های خود، از آن‌ها استفاده کنید.

این بخش شما را از روش‌های مختلف عبور داده و شما را به چالش می‌کشد تا به طور انتقادی درباره‌ی تفکر خود تحقیق نموده و راه‌حل‌های خود را اصلاح کنید.

«انجام دادن، بهترین نوع تفکّر است!»

4

طراحی آزمایش

تصمیم بگیرید چه‌طور می‌توانید ایده‌ی خود را با بررسی روش‌های مختلف که قابلیت انتخاب دارند، امتحان کنید.
دیدن فایل

چگونه یک آزمایش عادلانه انجام دهیم؟

چه با روش علمی، چه مهندسی، و چه تفکر محاسباتی آزمایش کنید، باید مطمئن شوید که تست شما منصفانه است. ما این کار را با نگاه به متغیرهای خود و انجام آزمون‌های تکراری انجام می‌دهیم.

الف‌– متغیرها

در هر آزمایش دو نوع متغیر خواهیم داشت، متغیر مستقل و متغیرهای تحت کنترل، یا متغیر‌های وابسته. متغیرهای تحت کنترل یا وابسته مواردی هستند که شما باید آن‌ها را ثابت نگه دارید در‌حالی که متغیر مستقل چیزی است که شما تغییر می‌دهید. شما فقط یک متغیر مستقل را در یک زمان تغییر می‌دهید، بنابراین می‌توانید بگویید که چه تاثیری بر کل آزمایش خواهد داشت.

مثال: من می‌خواهم میزان تاثیر دما بر رشد گیاهان را اندازه‌گیری کنم. متغیر مستقل من دما است -چیزی که من اندازه‌گیری می‌کنم و درطول آزمایش من تغییر خواهد کرد، متغیرهای تحت کنترل یا وابسته‌ی من چیزهایی هستند که برای رشد گیاهان به آن‌ها نیاز دارم، به‌عنوان مثال: مقدار نور، نوع گیاه، مقدار خاک و مقدار آب داده‌ شده به گیاه و مواردی از این دست. من مطمئن می‌شوم زمانی که دما را تغییر می‌دهم، سایر گزینه‌ها را حفظ می‌کنم و ثابت نگه می‌دارم.

ب - تکرار آزمایش

برای این‌که بتوانید نتیجه‌گیری کنید، باید داده‌های دقیقی برای اجرای آن‌ها داشته باشید. آزمایش‌های تکراری به شما این امکان را می‌دهد که یک الگوی عددی ایجاد نموده و اعداد نامتعارف را ببینید، آن‌ها را حذف کنید و با سایر اعداد، میانگین‌ها را نشان دهید. این‌کار از گرفتن یک مطالعه‌ی مستقل قابل ‌اعتمادتر می‌باشد.

آزمایش‌های تکراری به شما کمک می‌کند تا هر ناهنجاری‌ای را در داده‌های خود حذف و دور بیاندازید. یک ناهنجاری چیزی غیرمنتظره است و متفاوت با آن‌چه که شما با دیگر نتایج می‌بینید. به‌عنوان مثال تمام مطالعات در یک آزمایش بین ۱۹ تا ۲۱ است، اما یک مورد وجود دارد که ۳۲، یک بی‌قاعدگی است.

نکات آزمایش

شما مراحل مختلف حل مساله را دنبال کرده‌اید، حالا زمان آن رسیده که تمام آن تفکرات را عملی کنید.

آزمایش خود را انجام داده و نتیجه‌گیری نمایید.

شما باید قوانین رسمی را بخوانید و توجه ویژه‌ای به رویه‌های بهداشتی و ایمنی بکنید.

در طول راه یادداشت‌برداری کنید- اگر راه‌حل شما به درستی کار نمی‌کند، می‌توانید چند قدم به عقب برگردید؟ ایده‌ها یا سوالات اصلی شما کدامند؟ شاید با دانشی که درحال حاضر دارید، یکی از آن‌ها بتواند بهترکار کند -یا شاید شما نیاز به کمک افراد جدیدی دارید. پس دست به کار شوید و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

از دوستان، خانواده و معلمان خود بپرسید که راجع به راه‌حل شما به چه چیزی فکر می‌کنند. حتی ممکن است لازم باشد به یک متخصص مراجعه کنید. -پس سعی کنید حتما با یک متخصص صحبت نمایید.

فعالیت ها

مکعب فعالیت‌ها
از مکعب فعالیت‌ها برای اصلاح تمام زوایای پروژه‌ی خود استفاده کنید.
دیدن فایل
اسکامپر
راه‌حل خود را با رویکرد scamper هماهنگ کنید.
دیدن فایل