9 توصیه آسان برای کمک در انجام تکالیف که هر پدر و مادری باید بدانند

شما به عنوان یک والد چطور می توانید عادات سالم انجام تکلیف را در بچه تان، از سن کم، ایجاد کنید؟

شما به عنوان یک والد چطور می توانید عادات سالم انجام تکلیف را در بچه تان، از سن کم، ایجاد کنید؟ ما تعدادی توصیه و شیوه برای والدین گردآوری کرده ایم تا هنگام کمک به فرزندان شان در انجام تکالیف همیشگی خود به خاطر داشته باشند.

توصیه اول : یک مکان مطالعه آرام به فرزندتان اختصاص دهید

اختصاص دادن یک مکان مشخص به فرزندتان می تواند در واقع به او کمک کند تا بر تکالیف خود تمرکز کند. این فضا باید کل تدارکاتی که آنها نیاز دارند (قلم، ماشین حساب، ماژیک های شبرنگ و غیره) را داشته، نور خوب داشته باشد و برای انجام تکالیف مدرسه راحت باشد. به طور ایده آل، باید عوامل کمی آنجا وجود داشته باشد که منجر به حواس پرتی آنها شود، بنابراین باید از جاهایی که افراد زیادی در آنجا تردد دارند، دور باشد.

توصیه دوم : یک برنامه زمانی تعیین کنید و در مدیریت زمان به آنها کمک کنید

به فرزندتان کمک کنید تا «زمانی را برای انجام تکالیف» در نظر بگیرد تا بدین ترتیب یک برنامه منظم برای انجام دادن تکالیف خود داشته باشد، مانند درست بعد از مدرسه. همچنین مرتب صحبت کردن با فرزندتان در مورد تکالیف مدرسه و کمک در تعیین این که او فکر می کند هر تمرین چقدر وقت می برد، ایده آل خواهد بود. اگر فرزندتان تکالیف یا پروژه های بیشتری دارد، به او کمک کنید تا آنها را به بخش های کوچکتری تقسیم کند و یک برنامه زمانبندی شده برای تکمیل هر بخش بوجود آورد.

 توصیه سوم : استفاده از تکنولوژی و رسانه را محدود کنید

با خاموش کردن تلفن، رسانه های اجتماعی و تلویزیون برای به حداکثر رساندن تمرکز و بازدهی، الگویی برای فرزندتان باشید. زیاده روی در این موارد، حواس فرزندتان را پرت می کند. در نتیجه، توجه داشته باشید که وقتی او دارد تکالیف را انجام می دهد، در حال انجام چه کاری هستید! پیام ها و هشدارها می تواند تمرکز و توجه را از بین ببرد، در نتیجه بهتر است به فرزندتان یاد دهید که عوامل حواس پرتی را صرفا با خاموش کردن آنها به حداقل برساند. 

توصیه چهارم : تکالیف تان را همزمان انجام دهید

وقتی که فرزندتان دارد تکالیف را انجام می دهد، سعی کنید روی بعضی از وظایف «کاری» خود کار کنید، مانند تراز کردن دسته چک، پرداخت صورتحساب ها، به اتمام رساندن یک پروژه کاری که به خانه آورده اید، یا صرفا مطالعه یک کتاب . الگو بودن در انجام کارهای مبنی بر تمرکز مانند این موارد به فرزندتان کمک خواهد کرد تا هنگام انجام تکالیف متمرکز باشد. اگر بتوانید «تکالیف» خودتان را به تکالیف بچه تان گره بزنید و به او کمک کنید تا ارزش واقعی آن چه که دارد یاد می گیرد را ببیند، روشی است بسیار موثر . 

 توصیه پنجم : مشاور و راهنما باشید

اگرچه بعضی از تکالیف به طور مشخص از دانش آموزان می خواهد که از والدین شان کمک بگیرند، اما هدف از انجام تکالیف در کل تمرین دادن  به دانش آموز است. بنابراین، وقتی بچه تان با سوالاتی در مورد یک تکلیف نزد شما می آید، روش هایی برای راهنمایی او در مسیر درست ارائه کنید و نمونه ای از فرایند فکری تان را با صدای بلند برای او بیان کنید. این کار به فرزندتان کمک می کند تا از دنبال کردن قدم های مشابه به صورت مستقل احساس اعتماد به نفس کند. با وجود این، جلوی خودتان را بگیرید تا خیلی زیاد راهنمایی نکنید، مخصوصا در موقعیت هایی که پاسخ را می دانید اما خودتان دستورالعمل های معلم را نمی فهمید. به عنوان مثال، شاید یک مسئله ریاضی به شما داده شده باشد که می دانید چطور آن را حل کنید، اما روش تحلیل معلم را نمی دانید. در این مورد، شاید راهنمایی کردن بچه تان تا گفته های معلم را به خاطر آورد به جای نشان دادن شیوه خودتان برای حل مسئله موثرتر باشد. این کار شاید در نهایت فرزندتان را حتی بیشتر گیج کند!

توصیه ششم : یک فهرست «به یک دوست زنگ بزن» درست کنید

بسیاری از بچه ها در مورد جزئیات یک تکلیف سردرگم می شوند یا تاریخ های مقرر را یک دفعه قاطی می کنند. وقتی این اتفاق می افتد، تماس گرفتن با یک همکلاسی می تواند امری نجات بخش باشد. اگر فرزندتان دوستانی ندارد تا با آنها تماس بگیرد، به او کمک کنید تا فهرستی متشکل از سه یا چهار همکلاسی درست کند که در صورت نیاز به حتی یک توضیح یا یادآوری کوچک، بتواند با آنها تماس بگیرد.

توصیه هفتم : با معلم فرزندتان صحبت کنید

هر معلمی فلسفه و سیستم شخصی خودش را برای تکالیف دارد. معلمان بسیاری روش های خاصی در مورد این که تکالیف چطور باید انجام و تحویل داده شوند و همچنین سیستم های تشویقی بجا خودشان برای دانش آموزان دارند. با معلمان فرزندتان ارتباط برقرار کنید و از آنها بپرسید که انتظارات شان در مورد تکالیف چیست و فکر می کنند که شما چطور می توانید به بهترین نحو از فرزندتان حمایت کنید. هم نظر بودن می تواند به شما کمک کند تا ببینید که فرزندتان کجا مشکل دارد و شما را در تعیین این که چطور به فرزندتان انگیزه ببخشید و او را تشویق کنید، راهنمایی می کند.

 توصیه هشتم :بگذارید فرزندتان حرفش را بزند

همه در زندگی شان روزهای سخت دارند – یعنی زمانی که مسائل طبق برنامه پیش نمی روند، برنامه های زمانبندی شده اجرا نمی شوند و اتفاقات طبق میل ما پیش نمی روند. در این مواقع، به فرزندتان اجازه دهید تا احساساتش را بیرون بریزد و در مورد مسائل صحبت کند. این خستگی ها را تایید کنید و با فرزندتان همدردی کنید تا به او کمک کنید که به احساساتش پی ببرد. این کار به فرزندتان کمک می کند تا احساس تایید شدن کند، تمدد اعصاب کند و راحت تر پیشنهادات تان را دنبال کند. وقتی فرزندتان فرصت بیان احساساتش را پیدا کرد، او را تشویق کنید تا کارهایش را شروع و بر کارهایی که باید انجام شوند، تمرکز کند. 

 توصیه نهم : الگویی مثبت برای فرزندتان باشید

به عنوان یک والد، می توانید در داشتن یک دیدگاه مثبت نسبت به تکالیف الگویی باشید که این دید نیز می تواند به فرزندتان سرایت کند. علاقه خودتان به موضوع تکالیف فرزندتان را ابراز کنید و حتما در مورد نقشی که تکالیف در داشتن عملکرد خوب در مدرسه و یادگیری چیزهای جدید ایفا می کند، صحبت کنید. بچه تان را تشویق کنید تا با رها نکردن تکالیفی که دشوار به نظر می رسند، در مشکلات استقامت و ایستادگی کند. به او یادآوری کنید که رشد بدون تلاش و زحمت بوجود نمی آید!

مقالات مرتبط

چگونه به بچه ها یاد دهیم که عاشق یادگیری شوند ؟

افزایش اراده و عزم : این موضوع چه تاثیراتی دارد و چرا فرزندتان به آن نیاز دارد ؟

6 توصیه به والدین در مورد تعیین اهداف برای فرزندان

آمادگی برای جلسات اولیاء و مربیان: دستورالعملی برای والدین در جهت داشتن یک جلسه موفقیت آمیز با معلمان