7 توصیه برای والدین برای کمک به فرزندشان در ایجاد مهارت های تحصیلی موثر

موفقیت در کلاس درس از یک چیز تک بدست نمی آید – بلکه، با تلفیق درست دیدگاه، عادات و تلاش حاصل می شود.

موقعیت این است: فرزندتان مدرسه را دوست دارد. آنها از کلاس ها، معلمان و همکلاسی هایشان لذت می برند. آنها هر شب تمرین شان را انجام می دهند. آنها سخت تلاش می کنند – اما آن تلاش و اشتیاق صرفا تبدیل به دستاوردهای تحصیلی و نمراتی که هر دوی شما می خواهید ببینید، نمی شود. اگر این موضوع برای شما آشناست، کلید کمک به فرزندتان برای کشف رمز یادگیری، شاید تمرکز بر ایجاد مهارت های تحصیلی موثر باشد.

 

موفقیت در کلاس درس از یک چیز تک بدست نمی آید بلکه، با تلفیق درست دیدگاه، عادات و تلاش حاصل می شود. مهارت های تحصیلی قوی یک رکن مهم در این دستورالعمل هستند و آنها رفتارهایی هستند که کاملا قابل یادگیری هستند. خانم کتیه اوربین  و آقای هانتر متس ، مولفان مشترک کتاب های دانش آموزان ممتاز   ، که معلم خصوصی صدها دانش آموز بوده اند، می گویند که دانش آموزان ممتاز متولد نمی شوند – بلکه بوجود می آیند. «همه دانش آموزان قادرند بدون استرس نمراتی که می خواهند را بگیرند. مدیریت احساسات تان، کنار گذاشتن عوامل حواس پرتی، و ریختن یک برنامه درسی واضح که یادگیری را سریع تر و مفرح تر سازد، بسیار راحت تر از آن چیزی است که بیشتر دانش آموزان و والدین بدان معتقدند».

 

بنابراین، به عنوان یک والد، چطور می توانید به فرزندتان کمک کنید تا مهارت های تحصیلی که برای دستیابی به موفقیت آموزشی بدان نیاز دارد، را بوجود آورد – و همچنین شاهد مزایایی فراتر از کلاس درس باشید؟ در اینجا هفت توصیه برای شروع این کار وجود دارد!

 

توصیه 1-  یک فضای درسی اختصاصی برای دانش آموزتان درست کنید

آیا بچه تان میز یا فضای کاری شخصی در قسمتی از خانه تان برای تمرکز بر درس خواندنش دارد؟ از خودتان بپرسید آیا آنجا روشنایی خوبی دارد و از عوامل پرت کننده حواس دور است. لوازم درسی مفید، مانند برگه های یادداشت رنگی، مداد و خودکارهای متنوع، ماژیک های شبرنگ و کاغذ چرکنویس را آنجا در دسترس بگذارید. با دادن آزادی تزئین آنجا به فرزندتان، او را تشویق کنید تا مالک آن قسمت شود و به آنها یاد دهید تا هر شب میز خود را تمیز و مرتب کنند تا برای شروع جلسه درسی بعدی خود، آماده باشند.

 

توصیه 2 -  یک برنامه ریز داشته باشید

مدیریت زمان یکی از جنبه های بسیار مهم مهارت های درسی موثر است. بنابراین، مطمئن شوید که دانش آموزان تان نحوه برنامه ریزی برای تکالیف را می دانند. از آنها بخواهید تاریخ های تعیین شده مهم برای انجام تکالیف و پروژه هایشان را بنویسند، مخصوصا اگر معلم شان پیشاپیش این تاریخ ها را به آنها اعلام کرده است. سپس، نکته کلیدی، کنترل داشتن بر این تکالیف است. به فرزندتان کمک کنید  تا مطالب را بخش بندی کند و برنامه ای برای مرور مطالب در روزهای نزدیک به امتحان داشته باشد، آنها را برای امتحانات مهم آماده کنید. همچنین با تعیین نقاط عطف کوچکتر، پروژه های بزرگ را به بخش های کوچکتر تقسیم کنید و با فرزندتان کار کنید تا برای زمان تکمیل این بخش ها برنامه ریزی کند. دادن حس قابل مدیریت تر بودن بار کاری به آنها، می تواند با عجله خود را برای امتحان آماده کردن و پوشت گوش انداختن کارها را جبران کند (و موجب اعتماد به این فرایند شود).

 

توصیه 3-  یادداشت های موثر بردارید

تا به حال چیزی در مورد یادداشت های Cornell شنیده اید؟ استفاده از این سیستم یادداشت برداری کلاسیک می تواند به فرزندتان در پردازش اطلاعات یاد گرفته شده در کلاس و حفظ درست آن چه که یاد گرفته است، کمک کند. حتی بررسی ها نشان می دهند که یادداشت برداری با دست منجر به یادگیری بهتری می شود تا یادداشت برنداشتن یا استفاده از یک لپ تاپ. یاد دادن به فرزندتان تا از روش های مطالعه فعال استفاده کند– مانند نوت برداشتن یا هایت لایت کردن مطالب و عبارات کلیدی– برای یادسپاری نیز بسیار مهم است.

 

توصیه 4- تمرین برای امتحانات

مرور ساده مطالب قبل از امتحان لزوما بهترین روش برای تضمین این موضوع نیست که فرزندتان برای امتحان پیش رو آمادگی دارد. در عوض، آنها را تشویق کنید تا روش های تعاملی تری را امتحان کنند، مانند زدن تست های تمرینی یا استفاده از فلش کارت ها. همچنین، از فرزندتان درخواست کنید تا سوالات را مرور کنند و توضیحات کوتاهی به سبک انشاء را با صدای بلند بخواند، این روش می تواند شیوه ای عالی برای مطمئن شدن از این موضوع باشد که آنها واقعا مطالب را فهمیده اند.   

 

توصیه 5 - از با عجله درس خواندن برای امتحان اجتناب کنید

برای یادسپاری طولانی مدت، هر روز مقدار کمی از یک درس را خواندن خیلی بهتر از درس خواندن طولانی مدت در روز است. به دانش آموزتان کمک کنید تا برنامه ای بریزد که به او اجازه می دهد تا فاصله ای به تمرین هر درس متفاوتش دهد – روزی 10 دقیقه تمرین می تواند موثر باشد! همچنین مهم است دانش آموزتان را تشویق کنید تا زنگ تفریح های هوشمندانه ای به درس خواندنش بدهد. 15 دقیقه زنگ تفریح در هر ساعت می تواند به متمرکز ماندن و بازدهی شگفت انگیز آنها کمک کند.

 

توصیه 6-  به فرزندتان یاد دهید تا درخواست کمک کند

شاید دانش آموزان در فهم درس خاصی در یک حیطه خاص مشکل داشته باشند یا تکلالیف خانه را کاملا نفهمند. وقتی این مسئله روی می دهد (و در مقطعی برای همه روی می دهد)، درخواست کمک کردن نکته کلیدی است. به دانش آموزان تان یاد دهید که چطور مشکلات را زود با یک معلم در میان بگذارند و درخواست کمک کنند – و حتی نترسید که خودتان نگرانی ها را با معلمان شان مطرح کنید. یاد دادن نحوه ایجاد روابط موثر با دانش آموزان دیگر و درخواست کمک از همکلاسی ها به فرزندتان، یک درس مهم دیگر در درخواست، دریافت و پیشنهاد حمایت است.  

 

توصیه 7-  از عوامل پرت کننده حواس دوری کنید.

به دانش آموزتان یاد دهید که چطور کامپیوتر، موبایل و یا اسباب بازیهایش  را کنار بگذارد و کل وسایل دیگری که ممکن است هنگام درس خواندن، باعث حواس پرتی اش شود را خاموش کند. همچنین انجام دادن چند کار همزمان مانع از یادگیری می شود، در نتیجه فرزندتان را تشویق کنید تا قبل از رفتن به یک موضوع دیگر، بی وقفه بر موضوعی واحد تمرکز کند. و مهم تر از همه، مطمئن شوید که فرزندتان برای به حداکثر رساندن تمرکزش و صرف بیشتر وقتش به درس خواندن، عادات خوابیدن و خوردن سالمی داشته باشد.

مقالات مرتبط

چگونه به بچه ها یاد دهیم که عاشق یادگیری شوند ؟

9 توصیه آسان برای کمک در انجام تکالیف که هر پدر و مادری باید بدانند

افزایش اراده و عزم : این موضوع چه تاثیراتی دارد و چرا فرزندتان به آن نیاز دارد ؟

6 توصیه به والدین در مورد تعیین اهداف برای فرزندان