6 روش قدرتمند برای یادگیری عمیق تر( Deeper learning) در کلاس درس تان

به نظر می رسد یادگیری عمیق در واقع توانایی آن را دارد که تعریفی مجدد از " آموزش و یادگیری در قرن بیست ویکم " باشد .

روش اول :  ارتباط برقرار کردن: انجمنی از شاگردان را بوجود آورید

ایجاد انجمن های آموزشی قوی برای دانش آموزان ضروری است تا از ایفای یک نقش منفعلانه در آموزش شان به شاگردانی فعال و متکی به خود تحول یابند. برای بوجود آوردن یک محیط صمیمانه گروهی و همبسته تر در مدرسه، حمایت و اعتماد را با انتظارات والا و یک مسئولیت جمعی برای یادگیری درآمیزید. 

در اینجا شیوه هایی برای ایجاد جوامع یادگیری قوی وجود دارد: به دانش آموزان انگیزه دهید تا به موفقیت یکدیگر توجه داشته باشند؛ از طریق فعالیت های آموزشی مختلف، پیام رسانی و مراسم ها، توجه دانش آموزان را دوباره به سمت ارزش یادگیری و متکی بودن به خود معطوف کنید؛ دانش آموزان قدیمی را به عنوان مربیان، الگوها و راهنماها مشارکت دهید؛ معیارها یا ضوابطی را برای تامل و فیدبک آموزشی سازنده بوجود آورید و ساختمان مدرسه را طوری طراحی کنید تا محیطی را انعکاس دهد که صداقت و همکاری را ارتقاء می دهد.

 

روش دوم :  قدرتمند ساختن: به دانش آموزان انگیزه دهید تا خودشان یادگیری شان را پیش ببرند

تجربیات آموزشی معنادار و فعالانه در کمک به دانش آموزان تا به اهداف یادگیری عمیق تر دست یابند، ضروری هستند. چه آن طراحی یک نرم افزار، سازماندهی نوعی «انتخابات دانش آموزی» و چه تولید برق با ساخت توربین های بادی باشد، مدارسی که از اهداف یادگیری عمیق تر استفاده می کنند، بر یادگیری پژوهش- محور تاکید می کنند و مراقبند تا دانش آموزان را با هم به کار گروهی فعالانه و سودمند برای تولید محصولات یا حل مشکلات وا دارند. معلمان باید مدام تغییر نقش دهند، از طراحی برنامه آموزشی گرفته تا مشاوره، تعلیم دادن، برقراری تماس با دیگران و غیره.

 

روش سوم :  مفهوم سازی: استفاده از مضامین انسانی

شواهد این حقیقت را تایید می کنند که یادگیری - با درک عمیق تر مطالب وقتی بهم مرتبط و یکپارچه باشند، معنادارتر می شود. مطالب به صورت جداگانه آموزش داده نمی شوند و در عوض یادگیری به مضامین، مفاهیم بزرگتر و مطالب متعدد وصل می شود بطوریکه دانش آموزان ،  دانش خود را در مسائل و مشکلات واقعی به کار می برند. 

«همه چیزها بهم مرتبط هستند. همه چیز مهم است و همه ما مدام داریم کار می کنیم تا به دانش آموزان کمک کنیم که این ربط ها را بفهمند.»

 

روش چهارم :  دسترسی: برقراری تماس بیرون از چارچوب مدرسه

برقرای تماس بیرون از چارچوب مدرسه کمک می کند تا تجربه یادگیری کامل تر را در اختیار دانش آموزان قرار دهد. به عنوان متخصصانی در این زمینه، معلمان به دنبال فرصت هایی برای دانش آموزان شان می گردند و از منابع محلی مانند موزه ها و شرکت ها و کارخانه هایی  که متناسب با روش آموزش مدارس و همچنین علائق و پروژه های دانش آموزان باشند، استفاده می کنند و بدینوسیله شبکه های حمایتی و آموزشی گسترده ای را برای دانش آموزان بوجود می آورند و به آنها کمک می کنند تا مسیرهای شغلی بالقوه را از طریق مشاهده ، کارآموزی ها یا مربی گری ها کشف کنند.

 

روش پنجم : انگیزه بخشیدن: شخصی کردن یادگیری

یافتن جرقه – یک موضوع، ایده، یا پروژه که یک دانش آموز را به شوق آورد – کلید تجربیات یادگیری شخصی شده برای هر دانش آموز است. به منظور سازگار کردن آموزش برای تامین نیازها و انگیزه های تحصیلی هر دانش آموز، معلمان باید بگردند و دانش متعادلی را برای تمایلات، شرایط و علائق منحصر به فرد هر دانش آموز از طریق هر دو فرایند رسمی (مشورت ها در مدرسه ) و غیررسمی (مانند مکالمات خودمانی، کسب آگاهی از والدین یا سایر معلمان) بوجود آورند.

 

روش ششم :  به هم وصل کردن: تکنولوژی را خدمتکار خود سازید، نه رئیس

آموزش عمیق تر، تکنولوژی را با هدف مشخصی اضافه می کند تا به جای ماشینی کردن یادگیری، آن را بهتر کند. این امر به چندین روش اتفاق می افتد ، از جمله آنها با استفاده از:

الف-  برنامه ها و اپلیکیشنهای  کاربردی که مهارت های تحقیق و تفکر انتقادی دانش آموزان را ایجاد می کند

ب-  روشهای دیجیتالی را برای طراحی پروژه ها ، همکاری و برقراری ارتباط در داخل و خارج از مدرسه ارائه می دهد

ج- حق انتخاب های دانش آموزان را برای ارائه خلاقانه کار و ارتباط داشتن با کارشناسان متعدد گسترش می بخشند.

در همه این موارد ، از فناوری به عنوان ابزاری برای هدایت یادگیری دانش آموزان استفاده می شود

 

به نظر می رسد یادگیری عمیق در واقع توانایی آن را دارد که تعریفی مجدد از " آموزش و یادگیری در قرن بیست ویکم " باشد . وقتش است که روی یادگیری عمیق تر سرمایه گذاری کنیم و آن را به عنوان یک چیز طبیعی جدید در نظر بگیریم.

مقالات مرتبط

آمادگی برای جلسات اولیاء و مربیان: دستورالعملی برای والدین در جهت داشتن یک جلسه موفقیت آمیز با معلمان

در دفاع از وقت تفریح: 5 شیوه ای که بازی به یادگیری فرزندتان کمک می کند

فواید آموزش مهارتهای اجتماعی و احساسی در مدارس

5 روش برای کمک به تقویت عزت نفس و اعتماد به نفس دانش آموزان تان در کلاس درس