6 توصیه به والدین در مورد تعیین اهداف برای فرزندان

در دوره ای که رضامندی فوری حکمفرماست و فضایل استقامت و ثبات قدم امری غیرمتداول به نظر می رسند، یاد دادن ارزش تعیین اهداف و دستیابی به آنها به فرزندتان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است.

در دوره ای که رضامندی فوری حکمفرماست و فضایل استقامت و ثبات قدم امری غیرمتداول به نظر می رسند، یاد دادن ارزش تعیین اهداف و دستیابی به آنها به فرزندتان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار شده است ،در حالی که این موضوع شاید برای بچه های بزرگتر امری عادی به نظر برسد، اما تعیین اهداف می تواند در واقع زودتر، یعنی از همان دوران ابتدایی، شروع شود

 

چرا باید تعیین اهداف برای فرزندتان را شروع کنید؟ مزایای بسیاری برای انجام زود هنگام این کار وجود دارد: این عمل می تواند ارزش سخت کار کردن برای رسیدن به یک هدف در آینده و به تاخیر انداختن خشنودی تا زمان رسیدن به آن را یاد دهد. همچنین این موضوع ارزش مسئولیت پذیری و مدیریت زمان را به بچه ها یاد می دهد. با دنبال کردن یک هدف، بچه ها با یادگیری استقامت رشد می کنند و شهامت را بوجود می آورند. در آخر، تعیین اهداف اعتماد به نفس زیادی به بچه ها می دهد؛ با تحقق هر هدف، فرزندتان با حسی از موفقیت بزرگ می شود و اعتماد بیشتری به توانایی هایش خواهد داشت.  

 

بنشینید کنار فرزندتان و با او صحبت کنید که به چه نوع اهدافی می خواهد دست یابد. این اهداف لزوما نباید موفقیت تحصیلی باشند؛ می تواند چیزی مفرح، مانند نحوه راندن یک دوچرخه، باشد! مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید؟ توصیه های زیر را بخوانید.

هدفی را انتخاب کنید که خارج از دسترس باشد

اهداف باید قابل حصول باشند، اما در عین حال به تلاش نیاز داشته باشند. بدین گونه است که فرزندتان می تواند در واقع خودش را به سمت تحقق یک چالش جدید در مقابل صرفا انجام دادن کاری راحت، سوق دهد. اگر اهداف فرزندتان غیرواقع بینانه به نظر برسد، او شاید برای دستیابی به آن هدف تلاش کند، ولی زود آن را رها می کند. به فرزندتان کمک کنید تا بر آن چیره شود و هدفی را انتخاب کند که قابل حصول تر باشد.

توجه: در حالی که دستیابی به یک هدف برای فرزندتان عالی است، اما اگر نمی تواند به آن دست یابد، حداقل، می تواند فرایند دنبال کردن یک هدف را یاد بگیرد. تمام اهداف قرار نیست تحقق یابند، و این ایرادی ندارد!

 تجزیه و بخشبندی هدف (5 چ و چطور)و

در اینجا روش " 5 چ و چطور؟ " وجود دارد که به فرزندتان در بخشبندی نحوه دستیابی به اهدافش کمک می کند.   

چه چیزی: فرزندتان می خواهد به چه چیزی دست یابد؟

چه وقت : فرزندتان کی آن را انجام خواهد داد؟

چه مکانی : فرزندتان کجا آن را انجام خواهد داد؟

چه کسی: به چه کسانی می تواند کمک کند؟

چرا: چرا این هدف برای فرزندتان مهم است؟

و چطور: فرزندتان چطور آن را انجام خواهد داد؟

  

در اینجا مثالی در مورد تعیین یک هدف وجود دارد:

چه چیزی: ارتقای سطح خواندن

چطور: گرفتن یک فهرست خواندنیها از مدرسه و سعی بر خواندن کل کتاب های آن تا آخر تابستان

کی: هر دوشنبه، چهارشنبه و جمعه از 2 تا 2:30 ظهر، خواندن سریع یک کتاب به مدت 30 دقیقه

کجا: در کتابخانه

چه کسی: نیاز هست که والدین او را به کتابخانه برسانند

چرا: زیرا دوست دارم بتوانم بهتر از سطح کلاس بخوانم 

تجزیه هدف ، به قابل مدیریت تر کردن آن کمک می کند. به فرزندتان یاد دهید که نحوه بخش بخش کردن هدف به گام های قابل حصول تر یک مهارت مهم است تا بدین ترتیب، در آینده، پروژه های بزرگ، یا حتی اهداف والاتر، خیلی غیرقابل دسترس به نظر نرسند.

بگذارید که فرزندتان مالک آن باشد

پس از این که هدفی را تعیین و به فرزندتان در تجزیه آن کمک کردید، به او در تهیه نقاط کلیدی برای بررسی موفقیتش کمک کنید. شاید فرزندتان بتواند یک تابلو دیداری درست کند که نشان دهد در این فرایند کجاست، یا او بتواند تابلویی درست کند که فقط اهدافی که تعیین کرده است را به او یادآوری کند.

حمایت خود را نشان دهید و الگوی فرزندتان باشید

در حالی که فرزندتان گرداننده اصلی برای تحقق یک هدف است، حمایت تان را نشان دهید. مشاوره دادن یا راهنمایی کردن فرزندتان در زمانی که برای دستیابی به اهداف خود تلاش می کند را پیشنهاد دهید. بعضی مواقع، بچه ها نیاز دارند الگویی از فرایندشان را ببینند. می توانید به بچه تان نشان دهید که خودتان چطور یک پروژه بزرگتر مانند منظم کردن گاراژتان یا حتی تعلیم برای یک دوی 10 کیلومتر را تجزیه می کنید. حمایت و کمک تان می تواند بچه تان را تشویق کند تا در برابر اهدافش استقامت به خرج دهد.

تفکر و تجدیدنظر

فرزندتان چه به هدفش برسد و چه نرسد، از او بخواهید تا زمانی را صرف تعمق در مورد آن چه که خوب پیش رفت و آن چه که خوب پیش نرفت، کند. به او کمک کنید تا خودش را صادقانه ارزیابی کند و از فرایند دنبال کردن یک هدف درسهایی را یاد بگیرد، حتی اگر موفق نشود. وقتی فرزندتان این کار را انجام می دهد، به او بگویید که همه تلاش ها به موفقیت ختم نمی شوند، و او را با گفتن این که همه ما می توانیم با یاد گرفتن از اشتباهات مان رشد کنیم، تشویق کنید. به فرزندتان یاد دهید که اجازه ندهد شکست های اولیه مانع از حرکت او شوند.

 

آیا برای تعیین هدف آماده هستید؟ در اینجا مثال هایی در مورد اهدافی که می توانید با فرزندتان روی آن کار کنید، وجود دارد:

 

  • حفظ کردن جدول ضرب
  • پیشرفت سطح خواندن
  • یادگیری دوچرخه سواری
  • یادگیری نظم و ترتیب
  • یادگیری نواختن یک آلت موسیقی
  • یادگیری یک زبان جدید
  • گذراندن یک دوی 5 کیلومتر

مقالات مرتبط

چگونه به بچه ها یاد دهیم که عاشق یادگیری شوند ؟

9 توصیه آسان برای کمک در انجام تکالیف که هر پدر و مادری باید بدانند

افزایش اراده و عزم : این موضوع چه تاثیراتی دارد و چرا فرزندتان به آن نیاز دارد ؟

آمادگی برای جلسات اولیاء و مربیان: دستورالعملی برای والدین در جهت داشتن یک جلسه موفقیت آمیز با معلمان