چگونه به بچه ها یاد دهیم که عاشق یادگیری شوند ؟

چگونه فرزندتان را تشویق می کنید تا چنان عاشق یادگیری شود که این عشق به فراتر از دیوارهای مدرسه اش امتداد یابد؟

شاید به عنوان یک والد، خودتان شاهد این بوده باشید که فرزندتان بگوید که از مدرسه متنفر است یا علاقه ای به موضوعی خاص نشان ندهد. چه اتفاقی برای آن کنجکاوی افتاد ، که فرزندتان وقتی یک نوزاد یا کودکی نوپا بود از خود نشان می داد؟

چگونه فرزندتان را تشویق می کنید تا چنان عاشق یادگیری شود که این عشق به فراتر از دیوارهای مدرسه اش امتداد یابد؟ در اینجا پنج قدم وجود دارد که به شما کمک می کند که فرزندتان را تشویق کنید تا دوباره عاشق یادگیری شود ؟

قدم 1: به علائق فرزندتان پی ببرید

شاگرد دانش آموزتان باشید: آیا کتاب ها، نمایش های تلویزیونی، بازی ها، یا فعالیت هایی وجود دارند که فرزندتان ذاتا جذب آنها شود؟ در حالی که ممکن است بعضی از چیزها در نگاه اول آموزشی به نظر نرسند، اما سرگرمی می تواند سکوی پرش خوبی برای یادگیری بیشتر باشد. در این راستا، فرزندتان را تشویق و از او حمایت کنید، حتی وقتی یک نوزاد است. به عنوان مثال، اگر فرزندتان علاقمند به حیوانات است، او را به باغ وحش ببرید، کتاب هایی در مورد حیوانات گوناگون را از کتابخانه بگیرید، یا با هم یک فیلم مستند در مورد حیوانات مانند یکی از مجموعه های سیاره زمین را ببینید. منابعی را به فرزندتان نشان دهید که ممکن است برای او جالب باشد و به افزایش علاقه اش کمک کند. علاقه به یک موضوع، مانند حیوانات، شاید منجر به علاقه به چیزهای دیگر، مانند اکوسیستم ها و زیستگاه ها یا آب و هوا، شود. 

قدم 2: کنجکاوی را تقویت کنید. اجازه دهید فرزندتان کنترل امور را به دست بگیرد

به فرزندتان استقلال و آزادی بدهید تا کنترل امور را در یادگیری آن چه به او علاقمند است، بدست گیرد. سعی نکنید فرزندتان را خیلی سریع به سراغ چیز دیگری ببرید؛ در عوض، به او اجازه دهید تا مالک آن چیزی که دوست دارد یاد بگیرد، باشد. انجام این کار فرزندتان را توانمند می سازد تا ابتکار بیشتری را در مورد یادگیری خودش در آینده به کار برد. پرسیدن سوالاتی که مستلزم فکر کردن نقدگرایانه باشد نیز روشی خوب برای سرگرم شدن بیشتر با فرزندتان و آن چیزی است که در حال یاد گرفتن آن است. به جای پرسیدن سوالات ساده ای که فقط پاسخ بله یا خیر را ایجاب می کند، سوالاتی از این قبیل بپرسید: «چرا فکر می کنی که ...؟» و «چطور می شود ...؟» و «در مورد ... چه فکر می کنی یا نظرت چیست؟» مطرح کردن این نوع سوالات می تواند کنجکاوی یا تفکر بیشتری را برانگیزاند.

قدم 3: تلاش را ترغیب و تشویق کنید. روی فرایند تمرکز کنید، نه نتیجه

اهدای جوایز یا پاداش های بیرونی، مانند دادن شکلات یا پول یا هدایایی به خاطر دستیابی به نتایج خاص مانند کسب نمرات خوب یا موفقیت ها، شاید در کوتاه مدت موثر باشد، اما ممکن است در نهایت نتیجه ای معکوس بدهد، زیرا فرزندتان شروع به ایجاد انتظار دریافت هدایا و پاداش هایی برای کاری که دارد انجام می دهد، می کند. این کارها برخلاف ایجاد عشق به یادگیری در فرزندتان است. به جای تمرکز بر نمرات و موفقیت ها وقتی فرزندتان از پس مسائل مختلفی در مدرسه برمی آید، تشویق تان را بر تلاش یا پیشرفت فرزندتان متمرکز کنید. بر نتایج تلاش های او تاکید نکنید.

قدم 4: الگوی یادگیری باشید. در کنار فرزندتان یاد بگیرید

به همراه فرزندتان غرق در یادگیری شوید. برای تقویت عشق به یادگیری در فرزندتان، لازم نیست که حتما کارشناس چیزی باشید؛ شما فقط باید نشان دهید که یک نوآموز همیشگی نیز هستید. سوالاتی از فرزندتان در راستای چیزی بپرسید که او را تشویق می کنید تا به شیوه نقادانه تری در مورد چیزی که خود شما در مورد آن کنجکاو هستید، فکر کند. به عنوان مثال، «چرا فکر می کنی که بعضی از درختان برگ هایی دارند که سریع تر از مابقی درختان تغییر رنگ می دهند؟ خریدن سه بسته تخم مرغ دوازده تایی ارزان تر است یا دو بسته 18 تایی؟» شیوه ای دیگر برای تقویت کنجکاوی، در میان گذاشتن حقایق جالبی که یاد گرفته اید یا چیزهایی که در مورد آن کنجکاو هستید و نشان دادن هیجان خودتان برای یادگیری به فرزندتان است.

قدم 5: خوش بگذرانید

به فرزندتان نشان دهید که یادگیری لازم نیست خسته کننده یا ملال آور باشد، همچنین لازم نیست که فقط به کلاس درس محدود شود. به موزه بروید، برای مطالعه ای زنده به یک کتابفروشی بروید، یا پروژه های علمی در خانه بوجود آورید. ترکیب آموزش با پیوستن به فرزندتان در امر یادگیری، رابطه های مثبتی را با او بوجود می آورد که یک عمر ماندگار خواهد ماند.

آیا به دنبال شیوه های دیگری برای یادگیری خارج از کلاس درس دانش آموزان تان هستید؟ میتوانید  جزیره دانش  را امتحان کنید، که با استفاده از بازی ها و فعالیت های مشارکتی در کنار تمرین، یادگیری را با تفریح درمی آمیزد.

مقالات مرتبط

9 توصیه آسان برای کمک در انجام تکالیف که هر پدر و مادری باید بدانند

افزایش اراده و عزم : این موضوع چه تاثیراتی دارد و چرا فرزندتان به آن نیاز دارد ؟

6 توصیه به والدین در مورد تعیین اهداف برای فرزندان

آمادگی برای جلسات اولیاء و مربیان: دستورالعملی برای والدین در جهت داشتن یک جلسه موفقیت آمیز با معلمان