تبدیل کردن دانش آموزان به یادگیرانی دائمی: 5 ایده برای تشویق حس کنجکاوی فرزندتان

چند بار این عبارات «چرا؟» «چطور می شود؟» «می خواهم ببینم!» را از فرزندتان شنیده اید؟ با این که سوالات زیاد می توانند مواقعی سردرگم کننده باشند، اما نشانه ای از کنجکاوی ذاتی بچه تان هستند

چند بار این عبارات «چرا؟» «چطور می شود؟» «می خواهم ببینم!» را از فرزندتان شنیده اید؟ با این که سوالات زیاد می توانند مواقعی سردرگم کننده باشند، اما نشانه ای از کنجکاوی ذاتی بچه تان هستند – و آن کنجکاوی کلید پرورش یک دانش آموز دائمی حقیقی است.

 

ما می توانیم چیزهای زیادی را از طریق کنجکاوی به بچه هایمان بیاموزیم و مهم است پرورش آن را یک اولویت سازیم. همه ما، وقتی در مورد چیزی کنجکاو هستیم، توانایی مان برای یادگیری افزایش می یابد. در یک بررسی صورت گرفته توسط دانشگاه کالیفرنیا، محققان پی برده اند که کنجکاوی، یادگیری را تجربه ای پرارزش تر و خاطره انگیزتر برای دانش آموزان می سازد. بنابراین، به عنوان یک والد چه کار می توانید انجام دهید تا کنجکاوی و هیجان یادگیری در فرزندتان را ترغیب کنید؟ این پنج توصیه را ببینید:

 

توصیه یک : به کتابخانه بروید

شاید این موضوع کلیشه ای به نظر برسد، اما حقیقت دارد – یک کتاب خوب می تواند کل درها را به روی تخیل انسان بگشاید. این کار، کتابخانه را تبدیل به مکانی عالی برای پرورش کنجکاوی فرزندتان می سازد. سعی کنید آنها را به بخش کتاب های غیرداستانی مرتبط با ایجاد تغییر برای کودکان، هدایت کنید؛ آنها ممکن است به مطالب جدیدی بربخورند که علاقه شان را برانگیزاند. وقتی با هم قفسه ها را می گردید، حتما عناوین و مطالبی را نشان دهید که شما را نیز علاقمند می سازد – انجام این کار فرزندتان را به همین کار تشویق خواهد کرد و می تواند حتی منجر به یک سفر یادگیری مشترک شود.

 

توصیه دو :  طرز فکر انتقادی در همه حیطه ها را تشویق کنید

از فرزندتان بخواهید تا کمی عمیق تر در مورد ماجراهایی تفکر کنند که در تلویزیون تماشا می کنند، در فیلم ها می بینند، یا در کتاب ها، مجلات و روزنامه ها می خوانند ، با این روش ذهن فرزندتان را  به فعالیت وادارید. با پرسیدن این سوالات از فرزندتان که «چه می شود اگر» و «چرا» به آنها کمک کنید تا نتایج متفاوتی را تصور کنند، رویدادها را به هم ربط دهند و انگیزه ها را بفهمند. این شیوه ای عالی برای ایجاد یک ذهنیت همیشه کنجکاو است.

 

توصیه سه: ذهنیت رشد را بپذیرید

یک ذهن کنجکاو ذهنی است که به طور طبیعی به روی احتمالات باز است، تمایل دارد از فرصت ها استفاده کند و از اکتشاف هیجان زده می شود – و آن ذهنیت به راحتی پرورش نمی یابد اگر بچه ها در مورد داشتن پاسخ «درست» بیش از حد نگران باشند. بنابراین، یکی از بهترین روش ها برای تشویق کنجکاوی فرزندتان، جدا کردن عیب یا ننگ از شکست است. به فرزندان تان کمک کنید تا یک ذهنیت رشد را بپذیرند، و قدرت آزمایش کردن و ارزش شکست به عنوان تجربه یادگیری را در آغوش بگیرند. به جای نشان دادن واکنش منفی به اشتباهات بچه تان یا عملکرد ضعیفش، فقط در مورد آن با او صحبت کنید. چه اتفاقی افتاد؟ کجا کارها اشتباه از آب درآمد – و آنها در این فرایند چه کاری را درست انجام دادند؟ چطور دفعه بعد به شیوه ای متفاوت با همین موقعیت برخورد خواهند کرد؟ پرسیدن سوالات ساده ای از این قبیل می تواند کلا چارچوبی نو به تجربه فرزندتان دهد.

 

توصیه چهار: مسائل را با هم تلفیق کنید

کنجکاوی کلا در مورد کشف ناشناخته هاست. بنابراین، به بچه تان کمک کنید تا با انجام کارهایی که او را به چالش می کشاند و محدودیت هایش را گسترش می دهد، از منطقه امنش بیرون بیاید. بعضی مواقع، این کار شاید به سادگی اضافه کردن یک تغییر ناگهانی یا روش جدید به کاری که قبلا انجام داده اند، باشد. به عنوان مثال، اگر فرزندتان عاشق پروژه های هنری است، او را تشویق کنید تا یک وسیله جدید را امتحان کند یا اسم آنها را در کلاسی بنویسید که بر یک مهارت جدید تمرکز خواهد کرد. سفرهای تفریحی خانوادگی می تواند همچنین فرصتی عالی برای آشنا شدن با تجربه های جدید باشد – رفتن به تئاتر، گرفتن بلیط مسابقه بسکتبال یا والیبال به جای بازی فوتبال ، رفتن به یک موزه جدید، یا اکتشاف یک پارک محلی، فقط چند شیوه برای دادن تجربه ای خاص به فرزندتان است. به آن چه که آنها را در این فرایند سر شوق می آورد، توجه کنید و آنها را تشویق کنید تا اکتشاف این فعالیت ها، مهارت ها یا علائق را ادامه دهند.

 

توصیه پنج : به آنها پاداش دهید و موفقیت های یادگیری را تشویق کنید

دادن کمی انگیزه هیچ وقت آسیبی وارد نمی کند، درست است؟ با پاسخ دادن به سوالات فرزندان تان، تشویق آنها هنگام امتحان کاری جدید (حتی اگر آن خوب پیش نرفت!) و سهیم شدن در هیجانی که ابراز می کنند، فرزندتان را تشویق کنید. بهترین شیوه برای تقویت این رفتارها، ادامه دادن آنها با کمک به فرزندان تان در کاووش عمیق تر علائق شان به کارهایی که شاید نتوانند به تنهایی انجام دهند، است. اسم آنها را در کلاس ها بنویسید، آنها را در گروه های مورد علاقه شان ثبت نام کنید، به مناسبت ها ببریدشان و به آنها در ارتباط با افرادی که علائق مشترک دارند، کمک کنید. کنجکاوی ذاتی آنها را بسازید تا بدین ترتیب یک دانش آموز پر از اشتیاق همیشگی داشته باشید– و شکایات خیلی کمتری در مورد کسل شدن شان بشنوید!    

مقالات مرتبط

چگونه به بچه ها یاد دهیم که عاشق یادگیری شوند ؟

9 توصیه آسان برای کمک در انجام تکالیف که هر پدر و مادری باید بدانند

افزایش اراده و عزم : این موضوع چه تاثیراتی دارد و چرا فرزندتان به آن نیاز دارد ؟

6 توصیه به والدین در مورد تعیین اهداف برای فرزندان